Siz Zihninizden Geçen Düşünceler Değilsiniz!

Siz Zihninizden Geçen Düşünceler Değilsiniz!
11 Mayıs 2022
Etiketler: ,
Kategoriler: Makalelerimiz, Popüler Makalelerimiz

Düşünmeyi durduramamak büyük bir derttir. Zihnimiz sürekli bir düşünce akışı içerisindedir; geçmişin pişmanlıkları geleceğin kaygıları ile dolar taşar, susmaz bir türlü. İşin tuhafı hemen herkes aynı derdi çektiğinden bunu normal bir durum olarak kabul ederiz. Dışarıda kendi kendine yüksek sesle konuşan birini görsek “Vah vah ne zorluklar yaşadı da böyle oldu” der, üzülürüz. Oysaki kendi zihnimizin içinde düşünceler halay halindedir.

Zihin doğru şekilde kullanıldığında üretkenliğinizi destekleyen, sizi özgürleştiren, hayatınızı kolaylaştıran bir yapı olarak harikalar yaratırken; kullanılamadığında bilişsel, duygusal ve bedensel yıkımlara sebep olabilir. Problem sizde sanırken asıl problemin ürettiğiniz düşünceler olduğunu fark etmezsiniz. Oysaki zihin geçmişinizle sizi bombardımana tutar. “Ne kadar aptalsın, yine geç kaldın!”, “Yine yanlış karar vereceksin!”, “Sen ne zaman doğru bir şey yaptın ki!” Yetmez bir de geleceğin kaygıları ile yorar; “Böyle gidersen beş parasız kalacaksın.”, “Asla başaramayacaksın.”, “Ömrün boyunca yalnız kalacaksın.”

Tüm bu olumsuz düşünceler, beraberinde olumsuz duyguları getirir. Gelen olumsuz duygular bedenimize yerleşir; baş ağrılarına, panik ataklara, nefes yetmezliklerine ve daha birçok rahatsızlığa dönüşür. Çünkü zihin gerçek ve düşünsel tehdidi birbirinden ayıramaz. Bu yüzden fiziksel saldırı karşısında da psikolojik saldırı karşısında da aynı tepkiyi verir. Zihin, bedeni gelen tehditle savaşmak için alarma geçirir. Hayati bir fonksiyon olan bu yapı, varlığımızı korumaya dönük bir özellik olsa da günümüz dünyasında artan stres durumları sebebi ile bedenimizi sürekli tetikler. Bu durum sinir sistemimizi ve hormon dengemizi bozar. Hem fiziksel hem psikolojik sağlığımızı tehlikeye sokar.

Derin bir nefes alın…
Bu düşüncelerin hiçbiri siz değilsiniz. Onlar sadece zihninizin ürettiği düşünceler.
Eğer yaşıyorsak, iniş çıkışlar vardır hayatta; koşarız, yoruluruz, severiz, nefret ederiz,
korkarız, cesaretleniriz. Ne zaman ki kalp durur işte o zaman hayat düz bir çizgi halini alır.
Gelen düşüncelerin varlığını yargısızca kabul edin, savaşmayın çünkü savaştığınız şey kalıcı olur. Güneşli bir havada çimlerin üzerinde piknik yaparkenki halinizi hatırlayın. Doğa canlanmıştır, hafif esen rüzgar çiçeklerin kokusunu taşır her yana, güneş ısıtır teninizi, yeşilin ve mavinin tonları huzur salar ruhunuza. Ancak kahvaltınızda eşlik etmek isteyen arılar ve sinekler bir türlü yalnız bırakmaz sizi. Kovalamaya çalışırsınız, bir türlü gitmez, hatta gittikçe çoğalır sayıları. Zihnimizdeki düşünceler de böyledir. Düşünmemeye çalıştıkça istemediğimiz o düşünce zihnimize kök salar. Derin bir nefes alın ve gelen düşünceleri şefkatle karşılayın, iyi-kötü, güzel-çirkin gibi hiçbir anlam yüklemeyin. Bırakın gelip gitsinler, siz dışarıdan bir izleyici gibi izleyin akıp giden düşünceleri yargısızca. Ardından tekrar derin bir nefes alın; şu an ne yaptığınıza, bedeninize ve nefesinize odaklanın. Böylece geçmişe ve geleceğe uçuşan zihninizi şimdiye getirmiş olacaksınız. Zihin şimdiye geldiğinde geçmişin ve geleceğin yorucu düşüncelerinden yavaşça sıyrılır.

Hayatımızdaki tek gerçeklik şu anda yaşanır. Şu an yaptıklarımız 1 sn. sonra geçmiş olurken, 1 sn. sonrası şu an yaptıklarımızda şekillenecektir. Geçmişi değiştiremeyiz, geleceği ise bizim dışımızda gelişen birçok şey varken kontrol edemeyiz. Ancak içinde olduğumuz an’ı yönetebiliriz.

Hiçbir zaman yüzde yüz şu anda olmayız ancak zihnimizin salındığını fark ettiğimizde dikkatimizi şu ana, yaptığımız eyleme (iş, oyun, egzersiz, dinlenme, nefes çalışması vb.) çekebiliriz. Elbette yıllardır düşünce üretmekte ustalaşmış zihin kolayca susmayacaktır. Büyük hedefler yerine küçük hedefler koyarak başlayın işe. Gün içinde bir an için nefesinize odaklanın, bedeninizde neler oluyor, zihninizden neler geçiyor, hangi duygudasınız yargılamadan bakın. Her tekrar farkındalığınızı ve dikkatinizi geliştirecektir. Tekrar ettiğimiz şeyler kalıcı olur, bir süre sonra alışkanlığa ardından hayat tarzına dönüşür.

Unutmayın, ya siz zihninizi kontrol edersiniz ya da o sizi!

Psikolojik Danışman/ Psikoterapist
Zühre Korkmaz