Evli Çiftler İçin “Yeni Normal”

Evli Çiftler İçin "Yeni Normal"
1 Nisan 2020
Etiketler: ,
Kategoriler: Popüler Makalelerimiz

Gaye Avşar, Psikolojik Danışman, Aile ve Çift Terapisti

#arkabahcepsk #corona #coronagünleri #virüsgünleri #ciftveaile #coronaciftveaile

Evli çiftler için bu mecburi ev günleri ilişkilerini test etmek için bir fırsat oldu diyebiliriz. Yirmidört saat bir arada oldukları bu günlerde birbirleri ile ne kadar çok çatıştıkları, benim dediğim olsun diye otorite savaşı yaşadıkları, kurdukları eleştiri ve şikayet cümleleri, küsmeleri, tavırlı ve imalı konuşmaları önlerinde kısa ve orta vadede sevimsiz bir zaman dilimi olacağını gösteriyor. Hayat kısa. Aklın duyguların önüne geçmesini sağlayıp bu dönemi bir-iki tutum ve davranış değişikliği ile olumlu hale çevirebilirler. Bu noktada çiftlerin işlerine yarayabilecek önerilerde bulunmak isterim.

Önümüzdeki haftalar ve hatta aylar için gereken “yeni normal”i oluşturabilmek için evde “yeni ortak yaşam kuralları”na ihtiyacımız var. Bu kuralları oluşturmadan önce de kaçışın imkansız olduğu bu ortamda sinirlerimize hakim olma becerisi en önemli başarı faktörü. Hoşgörü ile beraber kişisel alanımızı korumak için konuşmaya başlamadan önce sakin olduğumuzdan, dilimizin ve ses tonumuzun tehditkar ve suçlayıcı olmadığından emin olmalıyız. “Yeni normal” i konuşmak için bir yöntem şöyle olabilir:

 Elinizde kağıt kalemle bu amaçla oturmanız gerekir. İkiniz için de işlevsel olan yeni bir günlük rutin yaratmalısınız. Konuşmalısınız. Kim evden çalışıyor? Evin hangi bölümü uygun? Ne zaman sessizlik gerekiyor? Kim nerede ne zaman müzik dinleyecek, telefon ile konuşacak, kim evin hangi bölümünde yatıp kitap okumak istiyor? Kim saat kaçta kalkacak? Çocuklarla kim ne kadar ilgilenecek? Evden çalışırken aynı zamanda öğle yemeğini ev ahalisi için hazırlama imkanı olan kim? Belki de sandviç yenecek. Çocukların uzaktan okulunda sorumluluk kimde? Alışverişi kim ne zaman yapacak? Akşam yemeğini kim hazırlayacak? gibi…

Gözlemlediğim kadarı ile evden çalışma sistemine girmiş olan kadınlar sınır koyamadıklarında, hem çocuğun evde idare edilmesi ve eğitiminin yönetimi, hem yemek hem de iş yükü dolayısı ile kendilerini çok mutsuz hissedebiliyorlar. Evde gerginlikler çıkabiliyor. Önerim evde çocuklara uymaları gereken kurallar koyup, ev işlerinde ciddi sorumluluklar verip, bilgisayar karşısında geçirecekleri saatleri, ders saatlerini yazılı bir akış şeklinde odalarına asmanız ve takip etmelerini sağlamanızdır. Çocukları düzene koyduktan yani anne babalık görevinizi tamamladıktan sonra eşinizle karı koca olarak geçireceğiniz zaman dilimini de planlamalısınız. Ev ihtiyaçlarının nasıl ve kim tarafından karşılanacağı planlandıktan sonra, özellikle evden çalışma sistemi içerisindeyseniz gün içerisinde kendi özel alanınızda kalıp, akşam yemeği saatlerinde tüm ev ahalisi ile bir araya gelmek iyi bir çözüm olabilir.