Çocuklar Evde! O Halde Arasıra Aktivite!

Çocuklar Evde! O Halde Arasıra Aktivite!
24 Mart 2020
Etiketler: ,
Kategoriler: Popüler Makalelerimiz

Çocuklarınızla evde geçireceğiniz bu süreçte her dakikanızı onları eğlendirmek için bir aktivite oluşturmayı düşünerek geçirmemeye özen gösterin. Her dakikaları bir aktivite ile doldurmaktansa çocuklarınızın düşünmeye, hayal kurmaya ve serbest oyun oynamaya zaman kalacak şekilde günlerinizi planlayabilirsiniz. Çünkü çocuklarınızın yaratıcılıklarını geliştirmek, yeni şeyler üretmek için yalnız kalmaya hatta belki de sıkılmaya ihtiyaçları var. İşte uygulayabileceğiniz birkaç aktivite:

1) Çocuklarınızla beraber renkli buz küplerinden kendi boyalarınızı hazırlayabilirsiniz.  Buz boyalar için gereken malzemeler, tahta çubuk, buz kalıbı, birkaç farklı kap, kaşık, su ve gıda boyası. Hazırlaması da bir o kadar kolay! Kaç farklı renk boya hazırlamak istiyorsanız o kadar farklı kap ve kaşığa ihtiyacınız var. Her kaba yalnızca birkaç damla gıda boyası ve yarım su bardağı (oluşturmak istediğiniz boya adedine göre arttırabilir veya azaltabilirsiniz miktarını) su koyun ve iyice karıştırın. Daha sonra hazırladığınız karışımları buz kalıplarına dökün ve her birinin içerisine tahta çubukları koyarak buzluğa yerleştirin, donmasını bekleyin. Hazırladığınız buz boyalar ile resim yapmanın keyfini çıkartın!

2) Evlerinizde bulunan ruloları kullanarak maketler, heykeller, bilezikler yapabilirsiniz. Tüm bunlar için gerekli olan malzemeler; yapıştırıcı, makas, farklı renklerde kağıtlar, boya kalemleri ve süslemek için kullanmak istediğiniz malzemeler (ipler, boncuklar, düğmeler, simler, yapraklar, çiçekler). Bu listeyi genişletmek tamamen sizin hayal gücünüze kalmış! Dilerseniz herkes kendi eserini üretebilir veya ailecek ortaklaşa bir ürün de ortaya çıkartabilirsiniz. Süreç boyunca çocuklarınızın yaratıcı düşünme ve problem çözme becerilerinin dışında, sıra bekleme, yardım isteme ve gelen yardımı kabul edebilme gibi alt becerilerden oluşan sosyal becerilerin gelişmesini desteklemiş olacaksınız!

3) Çocuğunuz ile birlikte bir hikaye okuyabilir, sonrasında ise hikayenin karakterleri arasından birisinin hayal gücünüzü kullanarak ister resmini çizebilir isterseniz de heykelini yapabilirsiniz. Okuduğunuz hikayedeki karakterleri oluşturmaya başlamadan önce; hayalinizde nasıl?, gözleri ve saçları ne renk? Saçları uzun mu kısa mı? Çilleri var mı? Teni ne renk? Gözlük takıyor mu? Giyimi nasıl? gibi bir çok sorunun cevabını düşünebilir, beraber bu sorular üzerinden fikir alış verişinde bulunabilirsiniz.

Aktivite için gerekli olan malzemeler,

Sevdiğiniz bir hikaye kitabı,

Birkaç farklı renkli A4 kağıt,

Kişi başı 1 adet  beyaz A4 kağıt

Farklı renklerde kuru boya ve/veya gazlı kalemler,

Kişi başı 1 adet kurşun kalem,

1 adet silgi,

1-2 adet yapıştırıcı,

İsteğe bağlı olarak kuru veya toz pastel boyalar,

İsteğe bağlı olarak hareket eden gözler, pullar, renkli simler, renkli yünler, pon ponlar ve farklı dokulardaki kağıtlar (el işi kağıdı, gramafon kağıdı vb.)

4) “Ben Böyleyim ya Sen Nasılsın?” Bu aktivite sayesinde çocuğunuz ile hem birbirinizi ne kadar tanıyıp tanımadığınızın farkına varabilir hem de  daha önceden bilmediğiniz zevklerini, hobilerini, huylarını keşfedeceğiniz bir yolculuğa çıkabilirsiniz.

Bu aktivite için gerekli olan malzemelerle başlayalım;

Kişi sayısı kadar A4 eğer evinizde varsa daha büyük boy beyaz kağıt,

Çeşitli boya kalemleri (kuru, pastel, keçeli),

Makas,

Silgi,

Yapıştırıcı,

Dallar,

Yapraklar,

Makarna (tercihinize göre haşlanmış veya pişmemiş makarna),

Düğme,

İplik,

Meyve kabukları,

Rulolar,

Dergiler

Bu liste evde olan malzemelere göre değişiklik göstererek daha uzayıp gidebilir, tamamen sizin ve ailenizin yaratıcılığına kalmış!

Gelelim aktivitenin uygulanma kısmına 🙂

Hep beraber bir masanın etrafına geçip ortaya hazırladığınız malzemelerle kendi portrenizi hazırlayın. Portrelerinizi hazırlarken masaya çocuğunuza yardımcı olması için ayna da koyabilirsiniz.  Portrelerinizi hazırladıktan sonra dergilerden sevdiğiniz, hoşunuza giden, sizi tanıttığını düşündüğünüz yazı veya resimleri keserek kağıdınızın boş kalan yerlerine yapıştırabilirsiniz. Bu sayede kendinizi dinlemeye ve özünüze dönmeye başlayabilir, farkındalıklarınızı arttırma fırsatı yakalayabilirsiniz. Herkes kendi portresini bitirdikten sonra bir sohbet ortamı yaratarak birbirinize portrelerinizi anlatabilir, keyifli bir zaman geçirerek daha önce birbiriniz hakkında farkına varmadığınız yönlerinizi keşfetmenin heyecanını yaşayabilirsiniz!

Buna ek olarak, bir de karşındakinin portresi yapılabilir. Karşındakini çizerken, hem o kişiyi ne kadar tanıdığını keşfeder hem de o kişinin bilmediği yönleri hakkında fikir sahibi olur. Portreler oluştuktan sonra dergilerden keseceğiniz kısımda, karşınızdakini tanımaya yönelik dilediğiniz soruları sorabilirsiniz.

5) Şimdi de çocuklarınızla beraber evde “var olan, doğal ve geri dönüştürülebilen” malzemelerle yapabileceğiniz bir aktivite önerisiyle karşınızdayız!

Bu aktivite için gerekli olan malzemeler;

Farklı renk, boy ve dokularda yapraklar,

Taşlar,

Dallar,

Çiçekler,

Karton rulolar,

Plastik şişeler,

Kapaklar,

Farklı dokularda ve renkte kağıtlar,

Boya,

Makas,

Kalem

Aktiviteye başlamadan önce çocuğunuz/ çocuklarınız ile beraber hangi malzemeleri kullanacağınızı konuşup beraberce gerekli malzemeleri hazırlayabilirsiniz. Sonrasında dilerseniz hep birlikte bir ürün oluşturabilirsiniz veya herkes kendi ürünü oluşturabilir. Üretmeyi hayal ettiğiniz eser hakkında öncesinde sohbet edebilir, fikir alışverişi yapabilirsiniz. Bu sayede, çocuklarınızın problem çözme, muhakeme, yaratıcı ve eleştirel düşünme becerilerini destekleyebilirsiniz. Beraberce bir eser ortaya çıkarırken ise; sosyal becerinin alt boyutları olan sıra bekleme, iş birliği, yardım isteme ve yardımı kabul etme gibi becerilere dokunmanız mümkün.

6) Size ailecek beraber yapabileceğiniz bir sanat terapisi aktivitesi önerimiz var. Aktivitemizin adı; “Ben Corona ya sen kimsin?” Bu aktivite ile çocukların Corona virüsü sebebiyle yaşadıkları kaygıyı azaltmayı, Corona virüsünü iyice anlamalarını hedefliyoruz; fakat virüsü anlatırken de günlük hayatlarımızda almamız gereken önlemlerin üzerinde durmakta fayda olduğunu düşünüyoruz. 

Gelelim bu aktiviteyi nasıl beraber uygulayacağınıza? Hep beraber gerekli olan malzemeleri hazır edip bir masanın etrafında toplanarak başlayabilirsiniz. Hatta çocuklarınızla beraber malzeme listesini kontrol edip onlara ufak sorumluluklar vererek malzemeleri beraber hazırlayabilirsiniz. Sonrasında herkes kendi “Corona”sını çizer. Bizim kendi Coronamızı merak ederseniz diye düşündük ve aşağıda sizinle paylaşıyoruz! Herkes virüslerini çizdikten sonra yün, pul, renkli kağıtlar ile onları süsleyebilir, kıyafet, şapka, ayakkabı, çanta vb aksesuarlar takarak onları kişiselleştirip, bir karakter haline getirebilir. Sonrasında ise, herkes kendi virüsüne bir ad verebilir, karakterinin nasıl olduğunu düşünüp okuma yazma biliyor ise kağıda yazabilir, bilmiyor ise sözel olarak ifade edebilir. İsmi ve karakteri olan virüslerimizi kullanarak sonrasında hep beraber diyalog yaratılarak mini bir tiyatro yaratılabilir.

Aktivite için gerekli olan malzemeler,

Birkaç farklı renkli A4 kağıt,

Kişi başı 1 adet  beyaz A4 kağıt

Farklı renklerde kuru boya ve/veya gazlı kalemler,

Kişi başı 1 adet kurşun kalem,

1 adet silgi,

1-2 adet yapıştırıcı,

İsteğe bağlı olarak kuru veya toz pastel boyalar,

İsteğe bağlı olarak hareket eden gözler, pullar, renkli simler, renkli yünler, pon ponlar ve farklı dokulardaki kağıtlar (el işi kağıdı, gramafon kağıdı vb.)

Yaratıcı, eğlenceli, bol kahkahalı saatler dileriz!

Çocuk ve Ergen Ruh Sağlığı Uzmanı Aslı Baykal