ZÜHRE KORKMAZ, Psikolojik Danışman

Zühre Korkmaz, Psikolojik Danışman

2011’de Marmara Üniversitesi Psikolojik Danışmanlık ve Rehberlik bölümünde lisans eğitimini aldı. Sanatın, eylemin ve ilişkinin iyileştirici gücüne inan Korkmaz, ilk olarak İstanbul Psikodrama Enstitüsü’nde Psikodrama Grup Psikoterapisi Temel Aşama Eğitimi tamamladı. Ardından İngiltere’de Psikodrama ve Sosyodrama çalışmalarına devam etti. Üst aşama çalışmalarına İstanbul Jungiyen Psikodrama Enstitüsü ile devam etmektedir.

Davranış Bilimleri Enstitüsü’nde EMDR 1. ve 2. düzey eğitim, Stratejik Çift ve Aile Terapisi Eğitimi ve süpervizyonlarını tamamladı. Yas Protokolü, Dürtü Protokolü, Somatik Bozukluklar Protokolü, Kısa Süreli Performans Geliştirme Protokolü eğitimlerini aldı. Farkanda Okullar Enstitüsü’nde Mindfulness Eğitimini tamamladı. Performans geliştirme programı olan PERGEL eğitimini Klinik Psikolog Dr. Olcay Güner’den aldı.

Farklı disiplinlerden beslendikten sonra akademik araştırmalara alan açmak isteyen Korkmaz, Bahçeşehir Üniversitesi Psikolojik Danışmanlık ve Rehberlik Bölümü’nde master programına başladı. Tezinde, psikodrama grup müdahalesinin oyunculuk adaylarının psikolojik belirtilerine (depresyon, anksiyete, stres) ve sahne mevcudiyetine (spontanite, bilinçli farkındalık, akış) etkisini araştırmaktadır.

Beş yıl boyunca liselerde psikolojik danışman olarak ergenler ve aileleri ile çalıştı. Ardından farklı kültürlerle çalışmak için İngiltere’de bireysel ve grup çalışmalarına başladı. Çeşitli yurt içi, yurt dışı projelerde ve oluşumlarda yaşantı grupları, toplumsal iyi oluş grupları ve destek gruplarında psikolojik danışman olarak deneyim kazandı. Birçok kurumda sosyal sorumluluk projeleri geliştiren, yürüten ve uygulayan Korkmaz, Beşiktaş İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü’nde proje koordinatörü olarak çalıştığı dönemde; öğretmenlerin kişisel, sosyal ve mesleki gelişimlerini desteklemek için “Öğretmeni ile Güçlü Okul” Projesi;  aile sistemini sanat temelinde desteklemeyi içeren işbirlikleri ve terapötik çalışmalardan oluşan ”Güçlü Aile Güçlü Gelecek” Sosyal Sorumluluk projesini geliştirdi ve yürüttü.

Halen EMDR Travma İyileştirme Saha Grubu’nda gönüllü terapist olarak yer almaya devam etmektedir.

Spor (serbest dalış, kürek, rüzgar sörfü) , dans (tango) ve sahne sanatları ile yarı profesyonel olarak ilgilenen Korkmaz, performans geliştirmeye yönelik bireysel ve grup çalışmaları yapmaktadır.

Çalışmalarında, ağırlıklı olarak, EMDR Terapi, Stratejik Çift ve Aile Terapisi, Psikodrama, Sanat Terapi, Çözüm Odaklı Terapi ve Mindfulness temelli teknikler kullanmaktadır.

Genç, yetişkin, çift ve ailelerle çalışmakta olan Korkmaz, çoğunlukla; Travma Sonrası Stres Bozukluğu, Performans Geliştirme, Duygusal Yeme Bozukluğu, Sigara Bağımlılığı, Obsesif Kompulsif Bozukluk (OKB), Depresyon, Bağlanma, Dürtü Kontrolü, Duygu Yönetimi, Kaygı, Panik Atak, Fibromiyalji, Yas, Fobiler, Migren ile çalışmaktadır.

2021 yılı itibari ile Arkabahçe Psikolojik Gelişim ve Danışmanlık Merkezi’nde çalışmalarına devam etmektedir.